Organy a organári na Slovensku
1651 – 2006
Predchádzajúci organár Zoznam organárov Ďalší organár

Samuel Wagner

[Wágner, Vagner, Vágner; Samuel]


* 25.5.1831, Slovenské Pravno
† 25.8.1878, Slovenské Pravno

Pôsobil ako organár na území stredoslovenského regiónu. Stolárstvu sa vyučil u svojho otca, neskôr sa učil a pracoval u významného organára Martina Šaška st. v Brezovej pod Bradlom. R. 1855 sa osamostatnil a otvoril si dielňu v Slovenskom Pravne, kde sa neskôr stal mešťanom. Dňa 9. októbra 1860 sa oženil s Paulínou Belohorskou, dcérou ev. a. v. farára v Slovenskom Pravne. Mali jediného syna Jána Alojza (1864), ktorý sa však nevenoval organárstvu. Wagner bol aktívnym národovcom – jednateľom a riadnym členom Matice slovenskej. Osobne sa zúčastnil niekoľkých „valných shromaždení“ Matice slovenskej. Podporoval aj ďalšie národné aktivity, napríklad slovenskú Svetlicu, či Matičné múzeum. Wagner mal aj politické ambície. R. 1871 neúspešne kandidoval vo voľbách za Slovenskú národnú stranu. Zomrel pomerne mladý na tuberkulózu.

Organárska dielňa

Samuel Wagner bol najstarším žiakom Martina Šaška st., ktorý si založil vlastnú dielňu (1855). V rokoch 1860 – 1862 pôsobil uňho ako praktikant Matej Vavro, ďalší Šaškov vyučenec. O Wagnerovej dielni sa nezachovali takmer žiadne údaje. Doteraz je známych okolo 20 novopostavených organov. O tvorbe Samuela Wagnera sa dozvedáme iba zo súdobej tlače, kde sa o ňom uverejnilo veľa pochvalných správ.

Kariéru organára začal úspešnými opravami starších nástrojov. R. 1857 postavil pravdepodobne prvý opus, 7-registrový bezpedálový nástroj pre r. kat. kostol v Biskupiciach. Väčšinou staval jednomanuálové organy s pedálom a s 10 – 12 registrami, resp. 6- až 8-registrové bezpedálové nástroje. Zatiaľ je známy len jediný dvojmanuálový organ, ktorý zhotovil pre r. kat. kostol v Prievidzi. R. 1927 ho nahradil dvojmanuálový organ O. Vážanského.

Traktúry Wagnerových nástrojov sú vždy mechanické. Hriadele hriadeľovej dosky osádzal do mosadzných ložísk. Vzdušnice sú vždy zásuvkové, starostlivo vypracované a „špuntované“.

Časť organov už nemá pôvodné mechy a pri ďalších nemožno dokázať ich pravosť. Dá sa však predpokladať, že Wagner staval podobne ako Šaško st. jednodielne alebo dvojdielne zásobné mechy s čerpacím mechom.

V dispozíciách sa prejavuje určitá strnulosť a zachovávanie osvedčených postupov. viac »»

Práce

Bánovce nad Bebravou-Biskupice; okres Bánovce nad Bebravou, Trenčiansky kraj, r. kat. Kostol sv. Michala, 1857 – jednomanuálový 7-registrový, bezpedálový nástroj (pravdepodobne prvé samostatné dielo).

Beluša; okres Púchov, Trenčiansky kraj, r. kat. farský Kostol sv. Alžbety Durínskej, 1868 – pôvodne jednomanuálový 12-registrový organ s pedálom (zachovala sa len organová skriňa).

viac »»


Text: Marian Alojz Mayer