Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Pavol Hermann

[Hermann; Paul]

* 1833, Poprad-Matejovce
† 1890, Poprad-Matejovce


BIO

Miesto, kde sa vyučil za organára, nie je známe. R. 1862 si otvoril dielňu v Poprade-Matejovciach. Postavil niekoľko nových, menších organov, ale zaoberal sa najmä opravou starších nástrojov.

Organárska dielňa

Podľa dostupných prameňov P. Hermann postavil tri nové organy. Prvý zhotovil za 1 051 zlatých a za starý organ pre ev. a. v. kostol v Poprade. Pri stavbe použil aj niektoré časti zo starého organa. Kolaudácia sa konala 15. novembra 1863. R. 1868 postavil nový organ pre ev. a. v. kostol v Žakovciach. Podrobnosti o tomto organe chýbajú. Zanikol pravdepodobne po druhej svetovej vojne, keď kostol začali používať prisťahovalci východného rítu. R. 1869 postavil šesťregistrový bezpedálový nástroj pre ev. a. v. kostol v Mengusovciach. Ani jeden z nástrojov sa nezachoval.

ORGANY

ke/Kezmarok_evArtik_06_M.jpg

KežmarokArtikulárny kostol ev. a. v.

Dvojmanuálový organ s pedálom II / P / 18 (10+6+2)

na/Nalepkovo_Ev_3.jpg

Nálepkovokostol ev. a. v.

Jednomanuálový organ s pedálom I / P / 9 (7+2)

Zoznam prác

Mengusovce; okres Poprad, Prešovský kraj, kostol ev. a. v., 1869 – šesťregistrový bezpedálový nástroj za 650 zlatých (nezachoval sa).

Poprad; okres Poprad, Prešovský kraj, kostol ev. a. v., 1863 – jednomanuálový, dvanásťregistrový organ, postavený za 1 051 zlatých a starý nástroj (nezachoval sa).

Žakovce; okres Kežmarok, Prešovský kraj, kostol ev. a. v., 1868 – pravdepodobne jednomanuálový organ s pedálom, postavený za 1 200 zlatých (nezachoval sa).


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)


© Hudobné centrum 2024 www.hc.sk

HORE