Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Antal Országh

* 1852, Kecskemét (Maďarsko)
† 1922, Nagyvárad (Maďarsko)


BIO

Narodil sa v rodine organára Sándora Országha. Za organára sa vyučil u otca, neskôr pracoval vo fabrike svojho brata Sándora. R. 1898 sa osamostatnil a otvoril si vlastnú dielňu v Nagyvárade (Maďarsko).

Organárska dielňa

Antal Országh staval väčšinou jednomanuálové nástroje. Najväčší organ, ktorý zhotovil pre karmelitský kostol v Budapešti, mal dva manuály a dvadsať registrov. Nástroje obsahujú spravidla kužeľkové vzdušnice a mechanické alebo pneumatické traktúry. Na Slovensku zatiaľ evidujeme tri organy, ktoré pochádzajú z jeho dielne.

ORGANY

r/Richvald_Ev13.jpg

Richvaldkostol ev. a. v.

Jednomanuálový organ s pedálom I / P / 6 (5+1) *

Zoznam prác

Richvald; okres Bardejov, Prešovský kraj, ev. a. v. kostol, 1907 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (6+2). Nástroj bol postavený pre dosiaľ neznámu lokalitu. Do Richvaldu ho predali až neskôr.

Tekovské Lužany; okres Levice, Nitriansky kraj, ref. kostol, 1900 – jednomanuálový 8-registrový organ s pedálom (6+2), mechanická kužeľka.

Veľké Kozmálovce; okres Levice, Nitriansky kraj, r. kat. kostol, 1905 – stavba organa (zanikol okolo r. 1949).

Autor textu: Marian Alojz Mayer


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)


© Hudobné centrum 2024 www.hc.sk

HORE