Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Ján Veit

[Veit, Vest, Fest; Ján, Johannes]

* okolo 1630, Banská Bystrica
† dátum neznámy, miesto neznáme


BIO

Pracoval ako organár v 60. a 70. rokoch 17. storočia v Banskej Bystrici. Podľa dobových dokumentov bol 6. februára 1660 prijatý za banskobystrického mešťana stolár (arcularius) Joaannes Vest, ale nie je isté, že išlo o organára Jána Veita. R. 1671 sa odsťahoval do mesta Sibiň v Sedmohradsku (dnes Rumunsko). Mestskej rade ho pravdepodobne odporučil tunajší organista Gabriel Reilich, ktorý pochádzal zo Slovenska a pôsobil v Sibini ako „componist et organist“ v rokoch 1665 – 1677.

Organárska dielňa

U Jána Veita sa vyučili za organárov Juraj Demicher a Joachim Resch. V rokoch 1668 – 1671 staval s oboma tovarišmi jednomanuálový organ pre ev. a. v. kostol v Prešove. Existujú záznamy aj o oprave organa v slovenskom kostole v Banskej Bystrici. Najvýznamnejšie opusy však vznikli v Sedmohradsku, kam sa presťahoval, keď staval trojmanuálový organ v ev. a. v. kostole v Sibini. Nástroj dokončený r. 1673 bol pravdepodobne jediným barokovým trojmanuálovým organom v celom Uhorsku. Mal okolo 2 700 píšťal a stál 6 193 zlatých. Od r. 1915 stojí za pôvodným prospektom 80-registrový nástroj frankfurtskej firmy W. Sauer s elektropneumatickými traktúrami. Okrem prospektu sa zachovala aj pôvodná dispozícia, zrekonštruovaná na základe spisu Beschreibung der neuen Orgel nach des Meisters eigener Information sibiňského vydavateľa Stephanusa Jünglinga z 3. septembra 1673.

R. 1680 postavil menší organ pre ev. a. v. kostol v meste Sighisoara (Rumunsko). Aj z tohto nástroja sa zachovala iba skriňa.

ORGANY

pr/presov_ev_8.jpg

Prešov – Staré Mestokostol ev. a. v.

Dvojmanuálový organ s pedálom II / P / 24 (9+10+5) *

Zoznam prác

Banská Bystrica; okres Banská Bystrica, Banskobystrický kraj, slovenský kostol ev. a. v., 60. roky 17. storočia – oprava organa (nezachoval sa).

Prešov; okres Prešov, Prešovský kraj, kostol ev. a. v., 1668 – 1671 – stavba jednomanuálového organa (zachovala sa len organová skriňa zväčšená o horný pozitív).

Autor textu: Marian Alojz Mayer


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)

Fotogaléria

Organová skriňa z dielne J. Veita v kostole ev. a. v. v Prešove. organari/Veit_Presov_ev_07.jpg

© Hudobné centrum 2024 www.hc.sk

HORE