Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Johann Georg Schwarz

[Schwarz; Johann Georg]

* 8.4.1724, Kremnica
† 6.8.1763, Prešov


BIO

Narodil sa v rodine stolára. Za organára sa vyučil v Prešove u Jána Korabinského, po vyučení uňho pracoval ako tovariš. Keď Korabinský zomrel (20. augusta 1747), prevzal jeho dielňu a 3. februára 1750 sa oženil s jeho vdovou Zuzanou, rodenou Thomasinovou. Stal sa organárskym majstrom a prešovským mešťanom.

Organárska dielňa

Jánovi J. Schwarzovi nevieme pripísať veľa prác. R. 1756 urobil veľkú opravu organa v ev. a. v. kostole v Kežmarku a okolo r. 1756 postavil dvojmanuálový, pôvodne sedemnásťregistrový organ v r. kat. farskom kostole vo Švedlári. V rokoch 1955 – 1958 však organ prestavali a dnes presne nepoznáme ani jeho pôvodnú dispozíciu. Isté je, že rozsahy manuálov boli C – c3 s krátkou spodnou oktávou, čo je pre dobu vzniku nástroja typické. Rozsah pedála sa nedá zistiť, nakoľko pôvodná vzdušnica bola odstránená, rovnako ako aj všetky pedálové registre. Oprava organa v ev. a. v. kostole v Kežmarku r. 1756 však jasne ukazuje, že minimálne v otázke dispozícií patril Schwarz k progresívnym organárom. Všetky zmeny jasne viedli k stemneniu a zahusteniu zvuku organa (odstránenie dvoch najvyšších zborov Mixtúry na hlavnom stroji, na pozitíve výmena registrov Kvinta 1 1/3´ za drevenú Flautu špicatú 8´ a trojzborovej vysokej Mixtúry za tmavofarbiacu dvojradovú Seskvialteru). Schwarz bol pravdepodobne prvým slovenským organárom, ktorý disponoval register Seskvialtera a patril aj k prvým slovenským organárom, čo disponavali výchvevné registre.

ORGANY

ke/Kezmarok_evArtik_06_M.jpg

KežmarokArtikulárny kostol ev. a. v.

Dvojmanuálový organ s pedálom II / P / 18 (10+6+2)

pr/presov_ev_8.jpg

Prešov – Staré Mestokostol ev. a. v.

Dvojmanuálový organ s pedálom II / P / 24 (9+10+5)

sv/svedlar_svMargitaAntiochijska_16.jpg

ŠvedlárKostol sv. Margity Antiochijskej

Dvojmanuálový organ s pedálom II / P / 20 (9+6+5) *

vy/vysnymedzev_svmariamagd_1.jpg

Vyšný MedzevKostol sv. Márie Magdalény

Dvojmanuálový organ s pedálom II / P / 19 (10+6+3) *

Zoznam prác

Kežmarok; okres Kežmarok, Prešovský kraj, kostol ev. a. v. artikulárny, 1756 – oprava (spojená so zmenami dispozície).

Švedlár; okres Gelnica, Košický kraj, r. kat. farský Kostol sv. Kataríny Antiochijskej, okolo r. 1756 – dvojmanuálový, pôvodne 17-registrový organ (prestavaný v rokoch 1955 – 1958).

Autor textu: Marian Alojz Mayer


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)

Fotogaléria

 organari/Schwartz_01.jpg

© Hudobné centrum 2024 www.hc.sk

HORE