Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Albert Keates

* 14.7.1862, Hanley, Staffordshire
† 25.6.1949, Sheffield


BIO

Organárska dielňa

Vyučil sa u anglického organára Johna Stringera & Co. Neskôr pracoval ako hlavný intonér u organárov Brindley & Foster v Sheffielde. V roku 1885 sa spolu s organárom Edwinom Lowe osamostatnili, ale v roku 1889 Lowe zo spoločného podniku vystúpil. V rokoch 1889 – 1939 postavil Keates okolo 90 nových organov, do toho sú však zarátané aj prestavby a generálne opravy. Dielňa existovala až do roku 1948.

V prvom období Keatesovej tvorby boli jeho organy čiastočne pod vplyvom známeho nemeckého organára Johanna Friedricha Schulzeho.a Je to podmienené tým, že blízky Keatesov spolupracovník Karl Schulze sa za organára vyučil práve u J. F. Schulzeho.b

Karl Schulze je podpísaný na vzdušnici organa v jezuitskom kostole v Skalici: C. Schulze // April 3  1894. Je to prvý Keatesov organ prenesený a postavený na Slovensku. Pôvodne bol postavený pre Sheffield, Stockbridge Metodist Church. V Anglicku bol rozobratý v roku 2008 a v jezuitskom kostole v Skalici postavený v roku 2011. Reštauroval ho reštaurátor Ján Valovič.

Autor textu: Marian Alojz Mayer


POZNÁMKY