Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Valentín Babits

[Babits, Babič; Valentin, Valentín]

* dátum neznámy, Hniezdne (okres Stará Ľubovňa, Prešovský kraj)
† dátum neznámy, miesto neznáme


BIO

Životopisné údaje zatiaľ chýbajú. Podľa dostupných prameňov z rokov 1849 – 1885 pracoval ako učiteľ, ktorý si privyrábal opravami a stavbou nových organov. R. 1849 pôsobil v Solivare (v súčasnosti Prešov-Solivar), r. 1885 sa uvádza v Jekelfalusiho práci Verzeichnis der ungarischen Handwerker ako organár v Podolínci.

Organárska dielňa

Babits bol pravdepodobne nevyučeným organárom. Keď r. 1849 žiadal r. kat. farár z Vyšných Ružbách generálneho vikára Spišskej diecézy, aby povolil opravu organa V. Babitsovi, stanovisko bolo zrejme z tohto dôvodu odmietavé a vikariát žiadal opravou poveriť Kolbayovcov zo Spišského Podhradia. R. 1868 opravoval organ v r. kat. kostole v Lomničkách. Doteraz jedinou zachovanou prácou je šesťregistrový bezpedálový nástroj z r. 1876, postavený pre ev. a. v. kostol vo Vojňanoch. V súčasnosti sa nachádza v zbierkach múzea v Markušovciach.

ORGANY

ma/Markusovce_MuzeumBabic_01.jpg

MarkušovceMúzeum klávesových nástrojov - Letohrádok Dardanely

Organový pozitív I / 6 *

Autor textu: Marian Alojz Mayer


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)


© Hudobné centrum 2024 www.hc.sk

HORE