Organy a organári na Slovensku

Organy a organári na Slovensku

Obišovce, okres Košice-okolie
kostol ev. a. v.
Jednomanuálový organ bez pedála I / 8


Jednomanuálový organ bez pedála I / 8

1742, Ephraim Seedler – novostavba

Pôvodne jednomanuálový 8-registrový organ postavený pre drevený ev. a. v. kostol v Sabinove.

1773, neznámy organár – prestavba

1802, Filip Kraus – premiestnenie nástroja

Organ bol prenesený zo starého dreveného kostola do novovybudovaného murovaného kostola a následne opravený. Prenesenie a následnú opravu realizoval prešovský organár Filip Kraus.

1826, Jakub Galovič – oprava

Oprava, nové mechy.

1867, Tobiáš Kirner – generálna prestavba

Prestavba a rozšírenie. V roku 1867 poveril cirkevný zbor Tobiasa Kirnera, organára zo Spišskej Novej Vsi, prestavbou nástroja. Kirner rozšíril jadro organovej skrine do strán (o postranné polia), zvýšil podstavec organovej skrine a celý nástroj posunul smerom dozadu, ďalej od zábradlia empory. Pôvodný hrací pult vstavaný do zadnej steny skrine nahradil samostatne stojacim hracím stolom so slepým prospektom v zabradlí chóru. Kirner tiež pozmenil dispozíciu nástroja, obnovil nástrojovú časť a celý píšťalový fond vyčistil a znovu naintonoval. Vyhotovil tiež nové mechy. Z prestavby pochádza pravdepodobne aj Tremulant.

Dispozícia pred rekonštrukciou v r. 2015 – 2016:
Manuál (C – c3, krátka spodná oktáva, 45 klávesov)
Bourdon 16´ (C – c1), Bordun 8´, Spitzflöte 8´, Gemshorn 8´, Principal 4´, Flöte 4´, Octava 2´, Quinte 1 1/3´, Mixtur 2x 1´
Mechanické traktúry, zásuvková vzdušnica.

neznámy rok, Emanuel Maretka – oprava

Podľa nápisu v skrini organ opravoval v nezistenom roku aj košický organár Emanuel Maretka.

2015-2016, Gabriel Bies – rekonštrukcia

V Sabinove bol organ od druhej svetovej vojny a od odsunu nemeckého obyvateľstva z mesta bol nevyužívaný, v nehrateľnom stave, nakoľko kostol už od toho obdobia neslúžil svojmu pôvodnému účelu. V roku 2015 ho zbor odpredal ev. a. v. zboru v Obišovciach, ktorý ho nechal opraviť. Nástroj bol opravený a rekonštruovaný do stavu z 18. storočia, následne bol postavený v ev. a. v. kostole v Obišovciach. Slávnostné požehnanie prebehlo 2. októbra 2016.

Prieskum: Marian Alojz Mayer, 2016

Firemný nápis

1743... 30 May...; Hoc Organum correctum et exornatum Sub Cantoratu, Joannis Krausz, Anno 1773; Kirner Tobias, Hoc opus re...vit, Anno 1867

Dispozícia

Manuál (C – c3, krátka spodná oktáva, 45 klávesov)
Flauta major
Spitzflöte
Nachthorn
Principal
Flauta minor
Octav
Quint1 1/3´
Mixtur 3x

Tremulant, Zvonkohra

Mechanické traktúry, zásuvková vzdušnica.

Technický popis

Technický popis vo formáte PDF

Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.

Manuálová klaviatúra. Manuálové bodce. Názvy registrov vľavo. Nápis o oprave v r. 1773. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove. Stav organa pred rekonštrukciou - v ev. a. v. kostole v Sabinove.

© Hudobné centrum 2024 www.hc.sk

HORE