Kriváň, okres Detva
Kostol sv. Cyrila a Metoda

Jednomanuálový organ s pedálom I / P / 9/7 (7/6+2/1)


2017, Slavomír Števček, Jozef Jurčík, Peter Franzen – novostavba

Pri stavbe boli použité časti zrušeného organa v Kostole Ducha Svätého v Sielnici.

Text na pamätnej tabuľke umiestnenej na organovej skrini:

Tento organ bol postavený v roku 2017, keď farnosť Kriváň spravoval Vdp. Mgr. Ladislav Jurčík. Pri stavbe organa boli použité píšťaly, vzdušnice a klaviatúry pedála a manuála z organa, ktorý v roku 1949 postavený pre farský kostol v Sielnici. Staviteľom pôvodného organa bol Ladislav Hauser. Organ mal dva manuály, pedál a 19 znejúcich registrov. Kovové píšťaly registra Kryt 8´ pochuádzajú z Krivej na Orave, z organa značky Rieger, opus 675 z roku 1898, zrušeného okolo roku 1985. Organ v Krivej sa používal v čase, keď do tamojšieho kostola chodila Zdenka Schelingová (*1916 +1955), neskôr vyhlásená za blahoslavenú.

Organ v Kriváni má nový ventilátor, mech, miešky, rúrkový rozvod traktúry, šasi hracieho stola a organovú skriňu. Organovú skriňu a šasi hracieho stola vyrobil Marcel Krupinský, stolár z Popradu-Veľkej. Organ skompletizovali, postavili a naladili Ing. Slavomír Števček, Jozef Jurčík a Mgr. Peter Franzen, organári z Popradu.

Prieskum: Peter Macejka, 2022
Manuál (C – g3, 56 klávesov)Pedál (C – f1, 30 klávesov)
PrincipálSubbas16´
KrytOktávbas8´ (trans.)
Roh kamzíkový  
Oktáva  
Flauta  
Superoktáva*  
Mixtúra 3x  

Spojky: P-M
Tremolo

Pneumatické traktúry, kužeľkové vzdušnice.

* = register je extrahovaný z registra Mixtúra 3x

Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum(organy.hc.sk)