Jan K. Bohák sa vyučil za organára v Kukse u Schreiera a v Králikoch u Josefa Sträussela. Sträussel r. 1776 nečakane zomrel, a tak Bohák v rokoch 1777 a 1778 sám dokončil organček, objednaný do kaplnky biskupa Zichyho v Győri (Maďarsko). Po dostavaní nástroja sa už do Čiech nevrátil, ale usadil sa vo Viedni, kde sa 26. februára 1789 stal mešťanom. Zomrel vo Viedni počas stavby dvojmanuálového organa pre ref. kostol v Komárne.

Po r. 1793 sa Bohák orientoval najmä na výrobu klavírov. Na území Slovenska sa zachoval pravdepodobne len jeden organ z jeho dielne. Nachádza sa v ref. kostole v Komárne, po Bohákovej smrti r. 1805 ho dokončil jeho tovariš Georg Reinhard. Manuály majú rozsah C – d3 chromaticky, teda už nestaval krátku spodnú oktávu a aj v diskante pridal oproti barokovým zvyklostiam dva poltóny. Aj keď treba poznamenať, že niektorí slovenskí organári už i skôr, najmä v diskante, stavali nástroje s väčšími rozsahmi. Rozsah pôvodnej pedálovej klaviatúry nie je známy, isté však je, že tónový rozsah pedála bol C – a0, dvadsaťdva tónov. Registre druhého manuálu stoja v samostatnej skrini umiestnenej v zábradlí chóru. Organ mal pôvodne tri klinové mechy, ktoré boli uložené nad sebou za skriňou organa.

Komárno; okres Komárno, Nitriansky kraj, ref. kostol, 1805 – dvojmanuálový 23-registrový organ s pedálom (r. 1806 ho dokončil G. Reinhard).

Autor textu: Marian Alojz Mayer


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)