Svätý Kríž, okres Liptovský Mikuláš
kostol ev. a. v.

Organový pozitív I / 6


Organ koncertne zaznel na medzinárodnom festivale Slovenské historické organy roč. I/1992 a VII/1998.

1754, Martin Podkonický – novostavba

Organ bol postavený ešte pre starý starý drevený artikulárny kostol v Paludzi. Chronogram na podstavci pozitívu: ,,GlorIfICate DeVM Organo In CongregatIone Sion – 1760“ sa vzťahuje zrejme na maľovanie skrine pozitívu.

1774, neznámy organár – premiestnenie nástroja

Po 20 rokoch bol organ prenesený do nového, väčšieho kostola.

70. r. 20. stor., Jan Kubát – oprava

V r. 1943 kúpil cirkevný zbor v Paludzi nový organ od Júliusa Gunu. Barokový pozitív sa tak stal zbytočným a časom ho nedisciplinovaní výletníci zbavili skoro všetkých píšťal. V súvislosti so stavbou vodného diela Liptovská Mara bol paludzký drevený chrám premiestnený do Laziska. Jeho interiér sa reštauroval a „ožil“ aj Podkonického pozitív. Po doplnení chýbajúcich píšťal autentickým materiálom z iného vyradeného nástroja tej istej dielne uskutočnila reštauračné práce Organárska dielňa z Kutnej Hory (pod vedením Jana Kubáta). Chýbajúce prospektové píšťaly boli vyhotovené v štýle Podkonického a sú bohato plasticky zdobené. Pretože sa pôvodné klinové mechy nezachovali, boli nahradené novým – magazínovým mechom.

Prieskum: Marian Alojz Mayer, 2006
Mart Podkon
Manuál (C – c3, krátka spodná oktáva, 45 klávesov)
Portunal
Copula major
Principál
Copula minor
Oktáva
Quinta1 1/3´

Tremolo

Mechanické traktúry, zásuvková vzdušnica.

Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum(organy.hc.sk)