Za organára sa vyučil v Nemecku. R. 1608 si otvoril organársku dielňu v poľskom Krakove. Dňa 22. apríla 1615 podpísal s levočským magistrátom kontrakt na stavbu organa pre Kostol sv. Jakuba v Levoči. Do práce sa však pustil až r. 1624. Keďže stavba sa naťahovala a predražovala, medzi oboma stranami rástlo napätie. Navyše r. 1629 naňho kráľ Žigmund na podnet cirkevných vrchností vydal zatykač, v ktorom ho obvinili z krádeže cínových píšťal z r. kat. Kostola Panny Márie v Krakove. Hans Hummel zomrel pri páde z lešenia počas stavby levočského organa (pravdepodobne spáchal samovraždu). Kronikár zaznamenal, že ho zhodil zlý duch.

V Poľsku zhotovil niekoľko významných nástrojov, z ktorých najznámejší je organ v Olkuszi (1612 – 1623). Na Slovensku vieme len o stavbe dvojmanuálováho organa v r. kat. farskom Kostole sv. Jakuba v Levoči, ktorý po Hummelovej smrti dokončil r. 1632 poľský organár Jerzy Nitrowsky. Z nástroja, ktorý sa dlho považoval za najväčší organ v Uhorsku, sa zachovala len organová skriňa a malá časť píšťal.

Levoča; okres Levoča, Prešovský kraj, r. kat. farský Kostol sv. Jakuba, 1624 – 1630 – dvojmanuálový organ s pedálom. Stavbu r. 1632 dokončil Jerzy Nitrowsky.

Autor textu: Marian Alojz Mayer


Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)