Organár v Košiciach (Kassa).

Kirsteierova organárska dielňa pracovala v Košiciach okolo prelomu 19. a 20. storočia. Poznáme dva nástroje, ktoré v nej vznikli. Boli postavené pre reformované kostoly v Štrkovci (okr. Rimavská Sobota) a Sadoch nad Torysou-časť Byster (okr. Košice-okolie).a V Štrkovci je firemný štítok s textom: Kirsteier Gyula, Kassa, umiestnený na hracom stole, v Sadoch nad Torysou-časť Byster je firemný štítok s textom: KISTEIER GYULA KASSÁN – vo vnútri organovej skrine, na vzdušnici.

Oba nástroje majú po 5. manuálových a po jednom pedálovom registri. Vzdušnice majú kužeľové ventily a traktúry sú pneumatické. Rozsahy manuálov sú C – f3, klávesový rozsah pedála v Štrkovci je C – h0 (24 klávesov), tónový rozsah je C – H (12 tónov). Rozsah pedálu v Sadoch nad Torysou-časť Byster je C – h0 (24 klávesov a tónov).

Vieme aj o oprave organa v roku 1904 v r. kat. kostole v obci Fáj (Maďarsko).Tu je však meno organára uvedené vo forme: Kirsteiner Gyula.b

Autor textu: Marian Alojz Mayer


POZNÁMKY

Texty a obrazový materiál je chránený autorským zákonom. Ich šírenie vyžaduje súhlas oprávneného nositeľa autorských práv, ktorým je Hudobné centrum.
© Hudobné centrum (organy.hc.sk)